KIEDY JECHAĆ NA SARDYNIĘ? - POGODA , WYDARZENIA I CENY W RÓŻNYCH MIESIĄCACH
KIEDY JECHAĆ NA SARDYNIĘ? - POGODA , WYDARZENIA I CENY W RÓŻNYCH MIESIĄCACH

Jakiej pogody można się spodziewać na Sardynii w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej tam jechać? Jak zmieniają się ceny na przestrzeni roku i z jakich powodów warto jechać tam poza sezonem? Może przyda Wam się subiektywna analiza fanatyczki tej wyspy :)

W ciągu ostatnich 10 lat byłam na Sardynii kilkadziesiąt razy, udało mi się odwiedzić wyspę w każdym miesiącu roku. Mam 2 ukochane terminy na pobyt tam, jesienny – II połowa września i I połowa października oraz wiosenny -3 pierwsze tygodnie czerwca. Najmniej fajny, moim zdaniem miesiąc, to sierpień i wyjaśnię to szczegółowo poniżej. Wspaniale jest na Sardynii także w innych miesiącach i w każdym z trochę innego powodu. Są najfajniejsze terminy ze względu na konkretne aktywności, np. na trekking lub rowery, moim zdaniem jest super w październiku i listopadzie oraz między marcem a majem.

Sardyńskie słońce 300 dni w roku


Najważniejsza informacja o sardyńskiej pogodzie jest taka, że jest tam 300 w pełni nasłonecznionych dni w roku. To naprawdę dużo! W związku z tym praktycznie zawsze wstajecie rano i wita Was słońce, to wspaniale wpływa na nastrój i pozwala realizować fajne plany turystyczne praktycznie przez cały rok :) Ich zima to pora deszczowa, może padać między październikiem a styczniem/lutym, ale często są to krótkie słabe deszczyki, po których zaraz wychodzi słońce, oczywiście zdarzają się kilkudniowe obfite ulewy, dobroczynne dla całej przyrody, na Sardynii, jak wszędzie na świecie, wody jest coraz mniej i martwi to rolników i pasterzy. Zdarzają się oczywiście anomalie, jak wszędzie, np. deszcze i mocne zachmurzenie przez kilka dni sierpnia 2019 czy czerwcowe kilkudniowe deszcze i wichury ok. 3 lat temu na północy wyspy.

Poniżej najważniejsze informacje o pogodzie w kolejnych miesiącach roku, a także kilka powodów, by właśnie w tych okresach na Sardynie jechać. Pamiętajcie, że to dane uśrednione dla całej wyspy, zachodzą spore różnice między rejonami, np. wysoko w górach Supramonte w styczniu, lutym, marcu może padać śnieg, na wybrzeżu może być całkiem ciepło i przyjemnie. W II połowie września na północy woda w morzu jest już wyraźnie chłodna, natomiast na południu wciąż ciepła itd.

 

STYCZEŃ, LUTY, MARZEC NA SARDYNII

W tych miesiącach średnie temperatury  w dzień to 14-18 st.C, ale ranki bywają mocno chłodne i po godz. 17-18 tez robi się dużo chłodniej. Noce są chłodne, średnie temp. ok. 5-7 st. C. W sardyńskich górach mniej. Natomiast w najgorętsze godziny dnia, czyli ok. 12-15 w pełnym słońcu bywa nawet 22-26 stopni. Woda w morzu ma ok. 15-17 st. C. Dla zaprawionych w boju np. w naszym Bałtyku to wcale nie jest tragedia. Podczas mojej ostatniej lutowej wyprawy na Sardynię wykąpałam się z przyjemnością w morzu. To niezły czas na trekkingi, rowery, jazdę konną, zwiedzanie stanowisk archeologicznych, spacery w punktach widokowych. Bierzemy ubrania „na cebulkę”, by łatwo dopasować ubiór do zmiennych warunków. Bierzemy także kurtkę przeciwdeszczową. Może padać, to pora deszczowa, ale nie musi, byłam wiele razy w tym czasie na sardynii i np. przez tydzień nie padało wcale lub 1-2 razy spadł mały półgodzinny deszczyk, ale raz trafiliśmy w marcu śnieg w górach i temp. w dzień ok.5 stopni. Mimo wszystko mając do wyboru wyjazd na Sardynię w sierpniu lub w któryś z tych 3 miesięcy, wybieram zdecydowanie to ostatnie. Noclegi w tym czasie bardzo tanie ( w zależności od ilości osób i długości pobytu, od ok. 10 do ok. 25 euro za noc od osoby. Miejscowi bardzo szczęśliwi, że przyjechaliście, łatwo nawiązuje się przyjaźnie i odczuwa gościnność wyspiarzy. W tym czasie dojrzewają cytrusy, super jest je jeść zerwane prosto z drzewa. Już od stycznia jest właściwie wiosna, kwitną już drzewa migdałowe i pięknie to wygląda, dojrzewają karczochy na polach, można zbierać dzikie szparagi, wszystko kwitnie, jest bardzo zielono. Fajnie jest w tym czasie wykapać się w dzikich termach! Styczeń to także sezon na jeżowce.

 

 

UWAGA SARDYŃSKI KARNAWAŁ!!!

To jest wielki powód, by lecieć na Sardynie w styczniu lub lutym. Sardyńczycy wtedy świetnie się bawią, a większość ich pomysłów na tę zabawę jest dla nas bardzo oryginalna :) Niebawem napiszę o tym osobny artykuł, na razie wymienię kilka największych imprez, toczą się między 15 stycznia a początkiem marca – karnawał w Bosa pełen przedziwnych , wywodzących się z czasów pogańskich, zwyczajów., parada największych wozów karnawałowych w Tempio Pausania, turniej jeździecki Sartiglia w Oristano, parady niesamowitych „dzikich przebierańców” Mamuthones i Issohadores w Mamoiada. W każdym razie w tym czasie w każdy weekend w 2-3 miejscowościach na wyspie coś się dzieje. W lutym 2021 planuje zebrać kilkuosobowa ekipę na wspólny tygodniowy wypad na sardyński karnawał.

 

Tutaj mój filmik - Sartiglia w Oristano w lutym 2020 -
Tu na naszym filmiku możecie obejrzeć, jak może wyglądać pobyt styczniowy na Sardynii - Sardynia w styczniu 
Tu relacja z mojej wyprawy lutowej na Sardynię – Sardynia luty karnawał + zachodnie wybrzeże 
Jak wygląda trekking w marcu zobaczcie tu - trekking Cala Luna

KWIECIEŃ, MAJ NA SARDYNII

Ciepło, coraz cieplej :) W tych miesiącach średnie temperatury w dzień to 19-24 st.C. W nocy średnie temp. ok. 8-13 st. C. W sardyńskich górach mniej. Natomiast w najgorętsze godziny dnia, czyli ok. 12-15 w pełnym słońcu bywa nawet 26-30 stopni. Woda w morzu ma ok. 16-19 st. C. Moim zdaniem, szczególnie w maju, trzeba już spakować strój kąpielowy, bo po co potem żałować ;) Jeśli lubicie snorkeling, warto wziąć cienka piankę ( kupicie takie już od ok. 50 zł.) To pozwoli Wam pozostać w wodzie o wiele dłużej. To świetny czas na surfing, i wind i kite. Super czas także na trekking, w czerwcu robi się już trochę za ciepło. W tym czasie wspaniale się zwiedza miejscowości, zabytki, jaskinie, stanowiska archeologiczne, rezerwaty przyrody. Noclegi wiosną tanie, w zależności od ilości osób ( najtaniej wychodzi np. mieszkanie 4-6 osobowe na tydzień) i długości pobytu od ok. 15 do 30 euro od osoby za noc.

 

W kwietniu warto przylecieć na sardyńską Wielkanoc. To bardzo ciekawe wydarzenia, pyszna kuchnia, święta religijne, procesje w strojach tradycyjnych. Do najbardziej sugestywnych naleąą tzw. Misteri – odgrywane sceny z drogi krzyżowej i śmierci Jezusa. Bardzo ciekawe są uroczystości wielkanocne w Castelsardo, gdzie dziwne postaci w białych szatach i kapturach chodzą z lampkami po miasteczku. Ciekawa jest wielkanocna festa di Cristo Risorto w górskim miasteczku Oliena, warto być wtedy także w Alghero czy w Cagliari. Na początku maja na płaskowyżu Giara di Gesturi kwitną na biało stawy, brodzą w niuch żyjące tam dzikie konie i odbywając się ich zaloty i walki ogierów, naprawdę warto tylko po to wtedy tam jechać! Jest jednak jeszcze jeden super powód dotyczący początku maja – Święto San Efisjo w Cagliari. To największe święto folklorystyczne w tej części Europy, ogromna parada, w której uczestniczy ponad 5 tysięcy osób w strojach tradycyjnych, na wozach, z instrumentami. Wydarzenie kulturalne, na które co roku przyjeżdża mnóstwo cudzoziemców. W maju toczy się sporo ciekawych lokalnych fest z degustacjami, np. Święta Małż w Olbii czy Święto Wina w Atzara, jest także słynny Festiwal Wina na Costa Smeralda, czyli w krainie Vipów i bogaczy, na Szmaragdowym Wybrzeżu.

 

CZERWIEC NA SARDYNII

Jeszcze cieplej !!! W czerwcu średnie temperatury w dzień to 25-28 st.C. W nocy średnie temp. ok. 14-16 st. C. Natomiast w najgorętsze godziny dnia, czyli ok. 12-16 w pełnym słońcu bywa nawet 30-35 stopni. Woda w morzu ma ok. 22 st. C. Strój kąpielowy już oczywiście obowiązkowy i możliwe, że przechodzicie w nim i w pareo większość dnia. Równie konieczne okulary słoneczne i nakrycie głowy oraz filtry na skórę. Dla nas to już naprawdę odczuwalne lato w pełni. Woda w morzu już dużo dużo cieplejsza niż nasz Bałtyk w szczycie sezonu. My od kilku lat obowiązkowo spędzamy na Sardynii cały czerwiec. Z każdym dniem czuje się, jak wzrasta temperatury powietrza i morza, ja osobiście świetnie się czuje tak do ok. trzeciego tygodnia czerwca, potem robi się już trochę za gorąco. Dłuższe trekkingi planujemy tylko w pierwszej połowie czerwca, potem dla mnie za gorąco. Ceny czerwcowe wyraźnie przyjemniejsze niż lipcowe, nie mówiąc o sierpniowych. Jeśli możecie wyjechać pod koniec czerwca, sporo oszczędzicie na noclegach, jeśli tych nocy czerwcowych będzie jak najwięcej, w stosunku do lipcowych. Mieszkanie 4 osobowe pieszo do plaży można wynająć w czerwcu już od ok. 500-550 euro za tydzień.

 

Ważna informacja – włoski rok szkolny kończy się w połowie czerwca, od ok. trzeciego weekendu czerwca wszystkie łatwo dostępne plaże wyraźnie się zapełniają i potem jest już coraz gorzej z tygodnia na tydzień, aż do sierpniowego apogeum. W pierwszej połowie czerwca można jeszcze na niemal każdej plaży cieszyć się w spokoju jej urodą, szczególnie poza weekendem ( wiadomo, miejscowi, którzy w tygodniu pracują, też kiedyś chcą poplażować) Jeśli oglądacie te wszystkie cudowne zdjęcia plaż w sieci, to pewnie domyślacie się, ze w lipcu i sierpniu raczej nie dojrzycie ich uroku pod tłumem parasoli, leżaków ręczników i plażowiczów, no może wcześnie rano i po godz. 19. Dobrym wyjściem wtedy jest jechać na mniej uczęszczane plaże, w czym pomogą moje przewodniki, ale trzeba mieć do dyspozycji auto. 
Większość polskich rodzin z dziećmi w wieku szkolnym ma do wyboru tylko lipiec i sierpień na Sardynii, a przynajmniej tak uważa. Ja jednak gorąco namawiam Was do otwarcia się na pomysł ( zresztą z roiku na rok widzę, że robi tak coraz więcej polskich rodzin), aby zabrać dzieci ze szkoły w połowie czerwca, kiedy oceny są już wystawione. W każdym razie jeśli możecie sobie na to pozwolić, jedźcie na Sardynię w czerwcu, zamiast w lipcu ( ewentualnie we wrześniu, ale łatwiej wziąć dziecko ze szkoły na końcu roku szkolnego niż na początku, to dla niego mniejszy stres.

 

W czerwcu dojrzewają figi, można te bezpańskie zrywać prosto z drzew, my robimy zawsze wtedy marmoladę figową i przywozimy do Polski, starcza nam na całą zimę. Dojrzewają tez czereśnie i jest sporo fajnych festynów – Święta Czereśni, szczególnie w okolicy Muravera na południowym wschodzie. 2 moje ulubione festy czerwcowe to Święto Makaronu Maloreddus w San Sperate na południu wyspy w połowie czerwca oraz Festa dei Popoli w Quartu w czerwcu z degustacjami kuchni z całego świata. 
Tu filmik z trekkingu w pierwszych dniach czerwca - Cala Mudaloru 
Tu obejrzycie rejs po morzu w połowie czerwca – Rejs żaglowcem z Cagliari

 

LIPIEC NA SARDYNII

O ile w pozostałe miesiące bardzo często spotykam na Sardynii rodaków i są to bardzo miłe, czasem przygodowe spotkania, to w lipcu raczej mnie gdzieś po drodze przez wyspę nie spotkacie. Najpóźniej w pierwszych dniach lipca uciekam z Sardynii do Polski i ostatnie dni ledwo wytrzymuje, ale ja nie za dobrze znoszę upały, większość turystów dobrze się wtedy czuje. Musicie jednak wiedzieć, że średnie temp. w dzień w lipcu to 30-32 st. C, w nocy 18-20 st. C. W ciągu dnia jest ok. 11 słonecznych godzin, w najgorętsze godziny czyli między 12 a 16 temperatury sięgają w słońcu 35-40 stopni, a czasem i więcej. Moim zdaniem to nie jest dobry czas na pobyt z malutkim dzieckiem lub dla osób starszych, trzeba dobrze planować dzień, tak, by te najgorętszą jego część spędzić w cieniu np. na plaży, gdzie przyjemnie wieje lub w klimatyzowanym pomieszczeniu. Po godz. 18-19 robi się już przyjemnie, miło się spaceruje, w ogóle latem dobrze jest się tam przestawić na lokalny rytm życia. Czyli odpoczywamy w czasie sjesty ( godz. 12-16), najlepiej drzemka w cieniu, po południu znowu ożywamy i przeciągamy aktywność do późnych godzin nocnych. Zobaczycie tam o północy rodziny z dziećmi w wózkach na deptakach spacerowych i te dzieci nie śpią. Koniecznie choć raz wybierzcie się na plaże w nocy! Jest naprawdę super, w bezpiecznym miejscu warto także wtedy popływać, zupełnie inne doznania niż kąpiel za dnia.

  

Ceny lipcowe nie są już tak przyjemne, domek pieszo do plaży 4 osobowy to koszt od ok. 600- do 900 euro za tydzień, w zależności od rejonu i standardu. Na lipcowe i sierpniowe wakacje warto zebrać się w 2-3 rodziny czy grupę znajomych i wynająć większy dom 8-14 osobowy, wyjdzie przy dobrym doborze ilości osób do miejsc noclegowych i wczesnej rezerwacji ( bo te najlepsze rezerwują się już zimą) od ok. 120 euro od osoby za tydzień. W miejscowościach turystycznych w lipcu dużo się dzieje, są festyny, koncerty, występy uliczne, rozrywki dla dzieci. W portach macie duży wybór rejsów, cała infrastruktura wakacyjna działa na całego.

 

Tu możecie zobaczyć, jak wygląda plaża Simius w Villasimius w pierwszych dniach lipca :

 Simius z lotu ptaka

SIERPIEŃ NA SARDYNII

Sierpień to najgorszy czas, żeby się Sardynią zachwycić, ale oczywiście wiele osób również wtedy zakochuje się w tej wyspie. Sierpień na Sardynii znaczy – morderczy upał, tłumy, najwyższe ceny. Średnie temperatury w dzień w sierpniu to 31-33 st. C, w nocy 19-22 st. C. W ciągu dnia jest ok. 10 słonecznych godzin, w najgorętsze godziny czyli między 12 a 16 temperatury sięgają w słońcu 35-45 stopni, a czasem i więcej. W sierpniu 2019 w wielu miejscach an wyspie zanotowano temp w słońcu 45-50 st. C. Woda w morzu ma ok 25 st. C, to już ciepła zupa.
Sierpień to główny miesiąc urlopowy Włochów, a wielu z nich spędza urlop na Sardynii. Najgorsze są 2 tygodnie dookoła daty 15.08, to największe włoskie święto - „ferragosto”. Na te 2 tygodnie bardzo często właściciele wakacyjnych domów mają gości z kontynentu – rodzina i przyjaciele. Poza tym wielu Włochów rezerwuje noclegi na Sardynii właśnie w tym czasie dużo wcześniej, Z tych 2 powodów o wiele trudniej znaleźć noclegi w przyzwoitych cenach między 8-22 sierpnia. Ceny noclegów pomiędzy sierpniem a wrześniem/lipcem  różnią się czasem nawet o połowę!
Jeśli chodzi o tłumy na plażach - są na wszystkich modnych, sławnych, rozreklamowanych plażach, ale na wszystkich mniej znanych, dalej od gwarnych kurortów, jest dużo lepiej, szczególnie w tygodniu. natomiast w sobotę i niedzielę wszędzie, gdzie łatwo w pobliże plaży podjechać jest naprawdę dużo ludzi, bo plażują wtedy także miejscowi, którzy w tygodniu pracują. 

 

 

W ogóle, jeśli lubicie oszczędzać - nie planujcie podróży w sierpniu. Droższe jest wtedy prawie wszystko – wynajęcie auta, atrakcje typu rejsy, wycieczki z przewodnikiem, dania w niektórych lokalach. Ciężki jest sam dzień 15.08, największe włoskie święto - wielu ludzi, nawet związanych z turystyką, robi sobie wtedy wolne , jest mniej połączeń komunikacji, lepiej nic szczególnego nie planować na ten dzień! W wielu miasteczkach tego dnia wieczorem jest festyn, koncert, pokaz sztucznych ogni, ludzie się bawią i świętują. 

Ja żadnych filmików z sierpnia nie mam, bo w ciągu 10 lat byłam tam w sierpniu tylko 3 razy, w dawnych latach, gdy jeszcze nie kręciłam nagrań. 
Tutaj macie kilkadziesiąt relacji polskich rodzin z pobytów lipcowych i sierpniowych znajdziecie tu:

 MORSKIE OPOWIEŚCI

WRZESIEŃ, PAŹDZIERNIK NA SARDYNII

Noooo, od razu lepiej :) Wprawdzie 2 pierwsze tygodnie września nie są jeszcze zbyt fajne, po pierwsze wciąż bardzo gorąco, po drugie włoski rok szkolny zaczyna się dopiero w połowie września, więc na plażach wciąż tłoczno, ale ceny już dużo niższe niż w sierpniu. Średnie temperatury w dzień to ok. 24-28 st.C, w nocy ok. `14-19. Woda w morzu ma średnia temp. 22-24 stopnie. W ciągu dnia macie ok. 8 nasłonecznionych godzin. Ja z całego serca polecam II połowę września oraz cały październik. W ostatnich latach pogoda w październiku była cudowna, w 2019 ludzie kapali się z przyjemnością w morzu do pierwszego weekendu listopada! Kostium kąpielowy i całe wyposażenie związane z plażowaniem nadal potrzebne, ale na wieczory warto mieć już coś z długim rękawem, szczególnie w październiku. Od połowy września plaże robią cudownie puste, możecie wtedy docenić urodę tych najsłynniejszych, bez tłumu parasoli i plażowiczów. Moim zdaniem to najfajniejszy czas na trekking i spacery panoramiczne, np. brzegiem morza.

 

Niektóre miejsca noclegowe maja jeszcze wyższe ceny w I połowie września, ale bardzo spadają po 15.09. Wtedy i w październiku możecie wynająć wakacyjny domek 4-5 osobowy pieszo do plaży już od ok. 550-600 euro, nawet do ok. 450. W październiku dużo niższe ceny wynajęcia auta. W połowie września rozpoczynają się na Sardynii, i trwają do połowy grudnia tzw Otwarte Podwórka czyli Cortes Apertas. Co weekend w innym miasteczku można dosłownie na podwórkach u zwykłych ludzi próbować lokalnych smakołyków, poznawać lokalna kulturę, sztukę, oglądać i kupować lokalne rękodzieło, poznawać zwykłych ludzi oraz ich ogromną gościnność i otwartość - bardzo ciekawa i świetnie zorganizowana impreza.
W tym czasie możecie kibicować ekipom rajdowym podczas Rally Costa Smeralda. To bardzo znana i szanowana impreza, organizowana od roku 1978, piękny rajd szutrowy , który rusza zwykle z Olbii i biegnie przepięknymi terenami Szmaragdowego Wybrzeża. Wrzesień i październik to także dobry czas na podróże enogastronomiczne, wizyty ii degustacje w winnicach, warsztaty kulinarne, lokalne targi żywności i festyny z degustacjami.
Ceny bardzo przyjazne dla polskiej kieszeni, mieszkanie 4-6 osobowe pieszo do plaży wynajmiecie na tydzień już od ok. 350-400 euro. Jadąc większą 8-14 osobową grupą możecie zamieszkać nawet przy plaży w dużym domu za ok 70-90 euro od osoby za tydzień od osoby.

 

Tutaj obejrzycie filmik z rejsu po morzu w ostatnich dniach września :

 Rejs kutrem rybackim w Porto Pino 


Tu natomiast relacja z górskiej wyprawy z ferrata, także w II połowie września:

 Ferrata Badde Pentumas 

  

LISTOPAD, GRUDZIEŃ NA SARDYNII

Wysokość temperatury w tym czasie waha się pomiędzy w dzień między 15 a 18 stopni Celsjusza, w nocy 5-8 st. C. Dzień jest wyraźnie krótszy i możecie liczyć na 5-6 w pełni nasłonecznionych godzin. Woda w morzu ma ok. 16-18 st.C, więc i tak więcej niż czasem Bałtyk w lipcu. W grudniu zaczynają dojrzewać cytrusy, ogólnie wciąż jest bardzo zielono i sporo kwitnących roślin. Widoki i klimat totalnie inny od tego, który w tym czasie mamy w Polsce. Słońce świeci prawie codziennie, mogą zdarzyć się opady, to pora deszczowa. 3 razy spędziłam na Sardynii czas Bożego Narodzenia i Sylwestra, pogoda za każdym razem była piękna, zdarzał się krótki deszczyk i zaraz wychodziło słońce. Świetnie się wtedy spaceruje, to także dobry czas na trekking, rowery, zwiedzanie. W najcieplejsze godziny dnia ok 13-15, można wtedy spotkać turystów siedzących na plażach w słońcu, w krótkich rękawkach i spacerujących obok miejscowych w puchowych kurtkach i wełnianych czapkach :) Inne tolerancje klimatyczne.

 

W tych miesiącach wciąż toczą się opisane w akapicie wyżej Otwarte Podwórka, to naprawdę super powód, by być wtedy na Sardynii!
Poza tym, oczywiście Boże Narodzenie i Sylwester też fajnie tam spędzić, zobaczyć trochę inne zwyczaje, starówki miasteczek pięknie przystrojone światełkami i dekoracjami, gra muzyka, urządzane są żywe szopki. Huczne obchody sylwestrowe z koncertami i pokazami sztucznych ogni np w Alghero, Castelsardo, Cagliari. W porównaniu z naszą zima, na Sardynii możecie wtedy spacerować, zwiedzać, przebywać na zewnątrz cały dzień bez paraliżującego zimna, no i to słońce codziennie :)

Mam nadzieje, że ta analiza Wam się przyda, jak widzicie, warto na Sardynię wybrać się właściwie przez cały rok. Tutaj na moim blogu macie kilkaset relacji polskich rodzin, grup,. par i pojedynczych podróżników z pobytów na wyspie w różnych miesiącach roku znajdziecie tu:

 MORSKIE OPOWIEŚCI 

Poniżej jeszcze kilka zdjęć z różnych okresów roku na Sardynii.

  

    

   

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl